Dėl savo patrauklios kainos augalų drėkinimo juosta yra tinkamiausias sprendimas didelių plotų laistymui. Drėkinant augalus, kurie nemėgsta vandens iš viršaus, geriausiai tinka kapiliarinis laistymas. Kapiliarinė juosta patogi naudoti, nes drėkina tolygiai, vandenį naudoja labai ekonomiškai (nenugaruoja, patenka tiesiai į augalo šaknis). Ši kapiliarinė juosta puikiai tiks pomidorų, agurkų, bulvių, kukurūzų ir kt. laistymui. Ten kur nėra vandentiekio galima laistyti iš pakeltos vandens talpos. Juosta veikia nuo 0,5bar iki 3,0bar. Esant didesniam slėgiui rekomenduojame įrengti slėgio reduktorių. Prieš drėkinimą rekomenduojame įrengti vandens filtrą. Kapiliarinė juosta gali būti prijungiama prie antžeminės vandens talpos. Vandenį privaloma filtruoti vandens filtrais iki 125mikronų/0,125mm
Apie kapiliarinį laistymą
Pirmieji šaltiniai apie kapiliarinį laistymą pasitelkiant nedegto molio indus su vandeniu aprašo Fan Sheng-Chih Shu, pirmame amžiuje prieš Kristų. 1860-aisiais Vokietijoje pradėti naudoti moliniai drenažo ir tuo pačiu drėkinimo vamzdžiai. Pramoniniu būdu kapiliarinis laistymas naudojamas nuo 1959 metų, jį ištobulino Simkcha Blass, be kita ko gimęs ir jaunystę praleidęs Warschuvoje. Išradimo pradžia gana kurioziška ir prasidėjo 1930-aisiais, kai Izraelio"vandens karaliumi" tituluojamas išradėjas atkreipė dėmesį, kad jo namo vidiniame kieme žaliuoja medis, nors jis jo nelaisto. Paaiškėjo, kad pro augalo šaknis eina vandentiekio vamzdis ir yra truputį nesandarus. Išradėjas pasinaudodamas vandens tėkmės trintimi į vamzdžio sieneles ir slėgio nuostoliais sukūrė kapiliarinio laistymo detalę lašinančią vandenį reguliariais intervalais. Dėl iki šiol nepralenkto efektyvumo, per trumpą laiką kapiliarinis drėkinimas tapo labai populiarus pasaulyje. 1980 metų pabaigoje Rusijoje, Moldovoje ir Kryme, buvo bandoma naudoti tokį laistymą, bandant pritaikyti sovietinius metodus. Nuo 1979 EURODRIP firmos kapiliarinis drėkinimo vamzdis GR naudojamas milionuose ūkių visame pasaulyje. Šiandien Eurodrip kompanija kotiruojama Atėnų vertybinių popierių biržoje ir valdo gamyklas Europoje, Afrikoje, Šiaurės ir Pietų Amerikoje. Eurodrip gaminama drėkinimo juosta EOLOS yra efektyviausias drėkinimo būdas naudojamas augalų, daržovių, vaisių laistymui.
Principas
Skirtingai nuo purkštukinio laistymo, kapiliarinis laisto augalo šaknis nedidelėmis, bet efektyviomis dozėmis, priklausomai nuo augalo. Drėkinami visi augalai vienodai ir vienodu kiekiu vandens. Tai precizinis laistymas todėl labai efektyvus. Naudojant kapiliarinį laistymą žemės ūkyje derlingumai padidėja keliariopai (pvz.: pomidorų nuo 2 tūkst. t iki 6 tūkst. t iš ha), o vandens sutaupoma iki 250%. Tai ekologiškas būdas, nes esant geriems derliams sumažėja chemikalų naudojimas. Tai geriausias augalų laistymo būdas, nes vanduo patenka tiesiai į augalų šaknis, su minimaliais nugaravimo nuostoliais, nesudaro plėvelės ant žemės paviršiaus, todėl drėgmė ilgai ilgiau laikosi dirvožemyje. Puikiai tinka gyvatvorėms, alpinariumams laistyti. Drėkindamas prasiskverbia iki 1m gylio, todėl tinka laistyti didelius augalus, kurių šaknys auga giliai.
Galimybės
Eurodrip Eolos juosta – ekonomiška, plokščia (plonasienė) drėkinimo juosta, gaminama įvairiausių diametrų su skirtingais lašinamo vandens kiekiais. Eolos drėkinimo juosta gali būti švariai praplaunama po aukštu slėgiu, palaiko aukštą lašinimo vienodumą ir turi didelį pasipriešinimą užteršimui, nes lašintuvas pagamintas iš tvirto PP plastiko kaip atskira detalė ir įmontuota drėkinimo juostos gamybos metu. Tai daug patikimesnis drėkinimo juostos gamybos būdas nei suformuojant labirintą LDPE vamzdelyje.
EOLOS plokščia drėkinimo juosta gaminama 0,15 – 0,20 – 0,25 – 0,30 – 0,38 – 0,46 – 0,61 – 0,91 – 1,0 mm sienelės storumo ir 0,8 – 1,3 – 1,6 – 2,6 – 3,8 l/h vandens srauto per lašintuvą.
Platus sienelės, išlašinamo vandens kiekio ir atstumo tarp lašintuvų pasirinkimas, 17 arba 23 mm juostos diametras, suteikia didelį lankstumą ir galimybes palaistyti praktiškai bet kokius augalus.
Idealus pasirinkimas pomidorų, agurkų, bulvių, kukurūzų ir kt. laistymui, tiek dirvožemio paviršiuje, tiek negiliame jo sluoksnyje.
Privalumai
Dirvos aeracija: Neperlaistomas dirvožemis, tai leidžia šaknims kvėpuoti visą vegetacijos periodą. Su vandeniu pernešamas deguonis labai padeda augalų šaknims vystytis.
Privalumai
Šaknų sistema: Šaknų sistemai tinka geriausiai. Pagrindinis šaknų branduolys susiformuoja prie kapiliaro, tampa atsparesnis.
Mityba: Trąšos patenka tiesiai į šaknų sistemą kartu su vandeniu, tai pats efektyviausias tręšimo būdas.
Apsauga: Lapai nesudrėksta, sumažėja ligų pernešimo galimybė, instekcidai ir fungicidai nenusiplauna.
Lengvesnis derliaus nuėmimas: Leidžia lengviau nuimti derlių, nes tarplysviai visą sezoną yra papildomai nelaistomi.
Erozija: Leidžia laistyti sklypus su nuolydžiais, nebijant erozijos susidarymo.
Ekonomiška: Laistoma tik ten kur auga augalas, nuo 40 iki 60% viso sklypo; drėkina tiesiai augalo šaknis, efektyvumas 100%; minimalus vandens nugaravimas; nėra jokių vandens nuostolių dėl perteklinio drenažo.
Ankstesnis derlius: Laistant kapiliarais, dirvožemio temperatūra yra aukštesnė, todėl augalai anksčiau uždera.
Pigesnis laistymas: Nedideli išlaistomo vandens kiekiai taupo energetinius resursus; sistema nejautri slėgio svyravimams vamzdynuose.
Patikimumas
Izraelis jau 40 metų yra pirmaujanti šalis kapiliarinio laistymo gamyboje ir tobulinime. Dabar naudojamos ketvirtosios kartos kapiliarai yra atsparūs užsikimšimui. Labai svarbus elementas yra vandens valymas, priklausantis nuo vandens kokybės. Tam labai tinka praplaunami filtrai, kurių reguliarius valymas užtikrina kapiliarų ilgaamžiškumą.