Laistymas apsaugai nuo šalnų

Šalnų apsauga. Braškės
 
Šalna gali padaryti reikšmingą žalą augalams, ypač jų žiedams ir net dar neišsprogusiems pumpurams. Temperatūra augalų lygyje dažnai būna žemesnė negu praneša orų prognozės. Laistymas apsaugai nuo šalnų veiksmingas todėl, kad vandeniui virstant ledu yra išskiriama šiluma. Laistymo normos turi būti sureguliuotos atsižvelgiant į vandens nugaravimą dėl vėjo ir į santykinį oro drėgnumą. Daugiau vandens reikalinga vėjuotomis naktimis. Nesėkmė, bandant suteikti reikalingą kiekį vandens šalantiems augalams, gali pasibaigti didesniu pakenkimu negu apskritai nelaistant.
Kada būtina pradėti laistyti? Yra du šalnų apsaugos pradžios nustatymo būdai: rasos taškas ir šlapios kolbos termometras. Rasos taškas – tai temperatūra, prie kurios oras, turintis pradinę temperatūrą ir sąlyginį drėgnumą, daugiau nebegali priimti drėgmės (matuojamas spec. prietaisais). Taip pat galite išmatuoti šlapios kolbos temperatūrą. Laistymą reikėtų pradėti temperatūrai pasiekus kritišką reikšmę.
Rasos taškas taip pat yra naudingas numatant žemiausią laukiamą temperatūrą ir kaip skubiai temperatūra nukris.

Apskritai, laistymo nuo šalnų pradžios temperatūra yra aukštesnė, kai oro drėgnumas yra žemas, o žemesnė, kai oro drėgnumas yra aukštas.

Kur yra panaudotos augalų uždangos, laistymas galimas per dangas. Informacija apie temperatūrą po dangomis gali būti nustatyta skaitmeninių termometrų pagalba.

 
Plačiau:
 Laistymas apsaugai nuo šalnų (Adobe/PDF 2342KB)
 Specialūs purkštukai apsaugai nuo šalnų (Adobe/PDF 1038KB)